For Better Performance Please Use Chrome or Firefox Web Browser

زندگی نامه

پروفسور عبدالرضا حاجی پور، استاد، پژوهشگر و مخترع مطرح ایرانی در سال 1335 در شهر کازرون متولد شد. وی دیپلم خود را در دبیرستان شاهپور (شهید بستانپور فعلی) در سال 1353 در کازرون گرفت. از سال 1354 تا سال  1358 موفق به اخذ مدرک لیسانس شیمی از دانشگاه اصفهان شد. فوق لیسانس شیمی سنتز را از دانشگاه شیراز با راهنمایی پروفسور حبیب فیروزآبادی با عنوان پایان نامه : سنتز 2،6،7،11-تترافنیل ایزوبنزوفوران B سیکلوبوتادی ان در سال 1362 اخذ کرد. وی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری سال 1369 به دانشگاه وولانگانگ استرالیا رفت و تا سال 1373 با راهنمایی پروفسور استفان جی پاین با عنوان پایان نامه سنتز نامتقارن آمین های کایرال و آلکالوئید های بنزازپین از سولفوکساید های کایرال، با افتخارات فراوانی فارغ التحصیل شد. در همان سال برای ارتقای سطح علمی وطن به ایران بازگشت تا تجربه تخصص و دانش خویش را برای آبادی کشورش استفاده کند و به عنوان استادیار در دانشگاه صنعتی اصفهان دانشکده شیمی مشغول به کارهای پژوهشی و آموزشی شد. در سال 1377 به درجه ی دانشیاری رسید و در سال 1382 به مرتبه ی علمی پروفسور نائل شد. پروفسور عبدالرضا حاجی پور سالهای درازی است به عنوان Senior Scientist با دانشکده اعصاب وروان دانشگاه ویسکانسین در مدیسون ایلات متحده در زمینه شیمی دارویی فعالیت می کند.

وی به عنوان دانشمند برتر جهان و جهان اسلام با توجه به معیارهای اساسی آی اس آی و پایگاه داده جهان اسلام انتخاب شده است. او همچنین به عنوان بهترین پژوهشگر در جشنواره های خوارزمی و رازی نیز انتخاب شده است. از سایر افتخارات حاجی پور می توان به چاپ 10 مقاله برتر جهان، چاپ بیش از 350 مقاله آی اس آی و ارائه در بیش از 700 کنفرانس علمی بین المللی، چاپ اولین مقاله ساینس، دو ثبت اختراع در رابطه با داروهای ضد سرطان و ام اس، تألیف پلاستیک و پلی مر و ... اشاره کرد. نام او همچنین در لیست کاندیدهای دریافت جایزه نوبل شیمی بود و در لیست منتشرشده برترین دانشمندان جهان تا پیش از مارس ۲۰۱۰ به انتخاب سایت تامسون رویترز جزء ۳۸ دانشمند ایرانی حاضر در لیست بود.

ایشان در سال 1354 ازدواج کردند و سالهاست به عنوان همسری نمونه و پدری فداکار مسئولیت های خانوادگی خویش را به نحو احسن در کنار تولید علم و خدمت به وطن انجام میدهند.ثمره ی این ازدواج چهار فرزند پسر است.

 

دانلود زندگی نامه:

 

تحصیلات :
1970-1974 ،دیپلم:
دبیرستان شاهپور، کازرون، ایران

1979-1975: لیسانس:  شیمی ، گروه شیمی، دانشگاه اصفهان ، اصفهان، ایران
 
1981-1983 ، کارشناسی ارشد: شیمی آلی سنتز، دانشگاه شیراز، شیراز -استاد  : حبیب فیروزآبادی
 
1990-1994 دکتری، شیمی آلی دارویی ، دانشگاه ولنگونگ-استرالیا- استاد دکتر استیفن پاین

ارتقاء امنیت وب با وف بومی